İçerik pazarlama

İçerik pazarlama

İçerik pazarlama

İçerik pazarlama! Gelişen ve değişen Dünya ile birlikte, bildiğimiz birçok teknik değişme göstermiştir. Bu gelişmelerin en büyüğü belki de pazarlama alanında yaşanan gelişmelerdir. Tüketiciler artık geleneksel pazarlama tekniklerine cevap vermemektedirler. Aslında bunun kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkması gayet normaldir. Neden mi? Çünkü piyasaya sunulan ürünler ve hizmetler o kadar fazlalaştı ki insanlar hangisine inanacağını bilemez oldular. Malum hepsini deneyim ederek öğrenmekte oldukça zor. Hal böyle olunca tüketiciler, kendilerine fayda sağlayan, onları kendisinin bünyesine katmak için çeşitli kampanyalar içerisine giren, kendilerine değer yaratan ve bilgilendiren markaları takip etmeye başladılar. Elbette bu süreç kendi başına oluşmadı, bir adı, bir sınıflandırması tabi ki var. Yapılan tüm bu girişimlerin adı içerik pazarlama olarak, pazarlama literatüründeki konumunu oluşturdu.

İçerik pazarlama terimini detaylarıyla incelemeye ne dersiniz? İçerik pazarlama belirlenmiş bir hedef kitleye, ilgilendikleri konular çerçevesinde, bilgi yaratıcı ve değer katıcı bilgiler sunmaktır. Bu bilgiler sürekli ve tutarlı sunulduğu takdirde gelir yaratıcı müşteri hareketleri elde edilmiş olur. İşte bu hareketlerin tümüne birden içerik pazarlama adını vermekteyiz. Amaç; içerik sayesinde erişilen potansiyel müşteri grubundaki tüketicileri marka çemberi içerisine alarak, markanın hizmetlerinden faydalanma dürtüsünü oluşturabilmektir. Özetle ” içerik pazarlama “ doğrudan tanıtım ve satış çabası içerisine girmeden satış yapabilme becerisinden ibarettir.

Birçok marka doğrudan ürünleri üzerinden müşterileri ile iletişim içerisine girmez ama iletişimini de koparmaz. Nasıl mı? İçerik pazarlama ve içerik pazarlama sayesinde… Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen detaylandıralım. Şöyle ki; markalar, ürünler üzerinden doğrudan bir iletişim ağı oluşturmasa da, bu ağı ürünlerin kullanıldığı platformlar üzerinden kurmaktadır. Bu sayede müşteriler ile markalar arasında ortak bir dil oluşturmuş olurlar. Bu strateji daha uzun vade de ise müşteri sadakati ile sonuçlanabilmektedir. Bir marka daha ne ister ki?

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi içerik pazarlama adına en önemli kriterler değerli sayılabilecek içerik üretebilmek ve bu içeriği tutarlılıkla sürekli olarak üretebilmektir. Sürekli üretilemeyen içerikler müşteri kayıpları ile sonuçlanabilir bu da bir marka için oldukça üzücü bir durumdur. Malumunuz günümüz tüketicisinin işi hiçte kolay değil, günümüz tüketicileri geçmiş zamanlara kıyasla daha çok pazarlama ve tanıtım içeriklerine maruz kalıyor ve piyasada milyonlarca ürün bulunuyor. İçeriğin bilgi ve değer sunabilmesi ise bu anlamda içerik pazarlama alanında önem kazanıyor. Aynı zamanda içeriğin özgün olması da, içerik pazarlama hususunda markanızı diğer markalardan ayrıştıracak bir diğer önemli konudur.

Rüzgarın yönüne tek başınıza yön veremiyorsanız, o zaman yelkenlerinizi rüzgarın yönüne doğru konumlandırmalısınız. Dolayısıyla etkili bir pazarlama gücüne sahip olmak istiyorsanız, yelkenlerinizi “ içerik pazarlama “ yönüne doğru çevirmelisiniz.! İçerik pazarlama satışınızın baş rolündeki oyuncusudur….

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.