Kişisel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Kişisel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Kişisel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Kişisel Web Sitesi ‘nde Neler Olmalı?

Kişisel web sitesi içinde olması gereken şeyler arasında akla ilk gelen tabii ki kısa bir öz geçmiştir. Bu özgeçmişin bir CV şeklinde olduğunu düşünebilirsiniz, ki bu şekilde kullananlarda vardır. Fakat sadece o kadarla kalmaması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Basit, kısa ve şirin bir özgeçmiş işinizi rahatlıkla görebilir. Bunu biyografi başlığı adı altında yayınlayabilirsiniz.

Bunun dışında elde ettiğiniz başarıları ve aldığınız ödülleri sıralayabilirsiniz. Bir hobiniz varsa bunu detaylı olarak anlatabilirsiniz. Yaptığınız işlerin görsel albümlerini oluşturabilir, makalelerinizi, kitaplarınızı vb çalışmalarınızı sunabilirsiniz. Ayrıca sadece belli amaca hizmet eden bir web sitesi hazırlayabilirsiniz, örneğin tuttuğunuz takımla ya da çok sevdiğiniz bir sanatçıyla ilgili hazırladığınız bir Web sitesi olabilir. Başlıklar olarak konuyu değerlendirdiğimizde ise karşımıza aşağıda yazılı olan maddeler gelir.Kişisel web sitesi için uygun başlıklar..

.

  • Kişiyi detaylı bir şekilde anlatan Biyografisi
  • Kişinin ürettikleri (Sanatçı için Müzik yada albümleri, Ressam için Resim, Öğrenci için Hazırladığı Ödevler, Yazar için Köşe Yazıları, Kitapları, Şiirleri)
  • Fotoğraf Albümü ( Kişinin özel hayatını içermeyen fakat genel anlamda ürettikleri ile alakalı kendini tanıtabileceği özel fotoğraflar)
  • Kişinin kendine ve etkinliklerine ait videoları mevcut ise o videolardan oluşan bir galeri.
  • Ödüller
  • Blog
  • Sosyal medya bağlantıları (Facebook profil yada fan sayfası bağlantısı, Twitter profil bağlantısı, Linkedin profil bağlantısı, Youtube kanal bağlantısı, Google + profil bağlantısı)
  • İletişim
  • Mesleğe özel linkler,
  • Mesleğe özel bildiriler, akışlar (Medya,Haber)

 

 

Peki  “Şirket web sitesi ile kişisel web sitesi arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?” Konuya biraz bu yönden de bakmak gerekiyor. Bu konu aslında sitenizdeki içeriğin formal ya da informal olmasıyla alakalıdır. Kişisel web sitesi genel olarak bireylerin bir takım konular hakkında öznel duygu ve düşüncelerini içerir ve genellikle bir blog sayfasına da sahiptir. Bunun yanı sıra mini portföyler yayınlanarak hedef kitleye de ulaşılmaktadır ve kişiye özel iletişim bilgileri yer alır. Kurumsal web siteleri ise biraz daha kapsamlıdırlar. Öncelikle daha formal bir lisan kullanılır ve içerik olarak nesnellik ön planda olur.. Ürünler, hizmetler ve kurumsal bilgiler önceliklidir. Resim ve video gibi görseller ise sıklıkla profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Kişisel web sitesi içinde az da olsa artık bu profesyonel görsellerin tedariği önem kazanmıştır. Bu iki web sitesi türü arasında bazı farklılıklar olmasına karşın esas amaç her ikisinde de hedeflenen kitleye kolayca ulaşabilmektir.

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.