Web tasarım renk körlüğü olanlar için

Web tasarım renk körlüğü olanlar için

Web tasarım

Web tasarım yapılırken renk körlüğü yaşayan kişiler düşünüldüğünde nelere dikkat etmek gerekir?

 

Tahmin ediyoruz ki  renk körlüğü çeşitlerinin web tasarım ile  ne alakası var diye düşüneceksiniz. Yada neden renk körlüğü çeşitlerini yaşayan kişilerin düşünülmesi gerekiyor diye kendinize sorular soracaksınız. Evet gerçekten ilginç bir konu olduğunu düşündüğümüz için Vebarocco web tasarım firması olarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Erkeklerde yaklaşık % 8-10, kadınlarda ise % 0.6-0.8 aralıklarında renk körlüğü çeşitleri bulunmaktadır. Web Sitenizi ziyaret eden her 100 kişiden 10’u farklı renkleri görecektir. Bu yüzden web sitenizin  arayüz tasarımının  tüm kullanıcılar için eşit kullanılabilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Peki bundan nasıl emin olabilirsiniz? Renk körlüğü olan kişiler dikkate alındığında tasarımın nasıl olmasıyla ilgili pek çok çelişkili bilgi vardır. Biz arayüz tasarımında  renk okunabilirliğini sağlamak için tasarımda dikkate edilmesi gereken temel ilkeleri bir araya getirmek istedik.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri algılamaktaki bozukluğu tanımlamak için kullanılır. Kadınlardan fazla erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur. Kadınlarda yüzde 0,6–0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 10 dur. Bu hastalığın nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır.

Renk körlüğü aynı rengin tonlarını ayırmakta olan güçlük şeklinde hafif olabileceği gibi, hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli de olabilmektedir. En çok görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesi durumudur. Nadir görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah – beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde bu durum söz konusudur. Çoğu insan  renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez. Farketmesi de çok kolay olmayabilir. Renk körlüğünün tespiti için yapılan önemli testler mevcuttur, fakat bu testler  %100 teşhis garantisi vermemektedir.

 

RENKLER TÜM ZİYARETÇİLER İÇİN NASIL EN İYİ ŞEKİLDE DİZAYN EDİLİR?

Siz web sitesi tasarımı yaparken neden %10 luk renk körlüğü yaşayan ziyaretçi grubunu baz almalıyım diye  düşünüyor olabilirsiniz. Konu aslında işinizi nasıl yansıtmak istediğinizle ve üniversal bir çalışma yapmak isteyip istemediğinizle alakalıdır. Renklerin farklı  görünme risklerinin minimalize edilmesi ,az diye düşünmüş olduğunuz % 10 luk ziyaretçiyle beraber genele hitap edebileceğinizi ve web tasarım firması olarak tercih edilmeniz konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Eğer evrensel bir web tasarım yaparsanız, renklerin acı çekmeyeceği bir gerçektir. Renklere ve ziyaretçilerinize faydalı olabilmek için 5 temel ilke aşağıda olduğu gibidir.

 

 

1)SEÇTİĞİNİZ RENK İLE BERABER GRAFİK SEMBOLLERİNİ KULLANIN

Ekranınızda sadece bir renge güvenerek endeksleme yapmamanız gerekir.Örneğin birçok sayfa içlerinde oluşturulan formlarda kırmızı renklerle belirtilen hata bildirimleri görülememektedir.

Doğru  yaklaşım: Kullanıcının hatasını renkle beraber grafik sembollerle desteklemek.

Doğru yaklaşıma örnek: Facebook mesajlarındaki hata bildirimi

İlginç bir gerçek hikaye: Mark Zuckerberg, kırmızı ve yeşil tonları arasında ayırım yapamadığı için, logosu ve şeması mavi renklerle oluşturuldu. Bizim içinde en uygun ve yoğun renk mavidir. Tüm nüansları ayırtedebilirsiniz.

 

 

2)MİNİMALİZMİ TERCİH EDİN

Web sitesi tasarımı için renk paletinizi sınırlandırın.Dizaynda ne kadar az renk kullanırsanız, renk körlüğü olan ziyaretçileriniz için kurumsal yüzünüz çok daha ilgi çekici ve tercih sebebi olacaktır. Minimalizmi ise sadece trende olarak düşünmeyin. Minimalizm renk farklılıkları için yararlı bir araçtır.

 

 

3)KONTRASTI GÖSTERMEK İÇİN DESEN VE DOKU KULLANIN

Öğeleri seçmek için yanıltıcı katı kontrast renkler yerine desen ve doku kullanmayı tercih edin. Örneğin renk körlüğü olan ziyaretçiler için grafik çalışmaları ve çizelgeler sağlıklı görüntülenmeye bilir. Bu durumun önüne geçmek için en iyi seçenek kontrastlı bir desen kullanılarak renk paletinin sınırlandırılması olacaktır.

 

4)KONTRAS AÇISINDAN ZIT RENKLERİ TERCİH EDİN

Kontraslık açısından zıt renkleri tercih ederken siyah beyazın zıtlığına güvenmeyin. İyi bir tasarım için birkaç zıt renk ve tonları almak gerekecektir. Mesela bir link konuşlandırdığınızda, o linkin başka bir ton üzerinden çalışılması kontrastı beraberinde getirecek ve sağlayacaktır. Aşağıdaki sayfada doğru kontrast uygulması açıkça gösterilmiştir.Renk körlüğü olan kişi tarafından  hangi şık yada cümlenin seçildiği açıkça belli olacaktır.

 

 

5)TEHLİKELİ RENK KOMBİNASYONLARINI KULLANMAYIN

Doğru kombinasyonu seçmek için renkleri anlamak gerekir.Renk körlülüğünün kendi içindeki çeşitlerinden dolayı hangi renk paletinin kullanılması gerektiği hakkında net bir şeyler söylemek zordur. Fakat sonucu faciaya gidebilecek kullanılmaması gereken kötü renk kombinasyonlarına örnek vermek mümkündür.

Yeşil + Kırmızı

Yeşil + Kahverengi

Mavi + Mor

Yeşil + Mavi

Yeşil + Sarı

Mavi + Gri

Yeşil + Gri

Yeşil + Siyah

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.