Erhan Büyükakıncı

Erhan Büyükakıncı

Vebarocco ailesi olarak başımıza gelen harika bir tesadüften bahsetmek istedik. Bugüne kadar web sitesi ve dijital medya danışmanlığı yapmış olduğumuz partnerlerimiz bizim için tabi ki çok ama çok fazla değerli. Fakat bu partnerlerimiz  arasına öyle birisi katıl dı ki, gururlanmak hakkımız diye düşündük. Prof. Dr. Erhan Büyükakıncı…

Erhan Büyükakıncı İstanbul’da hayata merhaba diyor. Orta öğrenimini  Saint-Benoît Fransız Lisesinde tamamlıyor. 1992 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oluyor. Tabi ki birincilikle mezun oluyor. Yüksek lisans (Uluslararası Hukuk) ve doktora (Siyaset Bilimi – Uluslararası İlişkiler) eğitimlerini Paris II Üniversitesinde tamamlıyor. Günümüzde ise akademik kariyerini 1994’ten beri çalışmakta olduğu Galatasaray Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümünde sürdürmeye devam ediyor. 2002 yılında önce Uluslararası İlişkiler doçenti, 2008 yılında da aynı ana bilim dalında profesör olduktan sonra; akademik çalışmaları  Sovyetler dönemi sonrasında ki  yeni coğrafya ve savaş kuramları üzerine  yoğunluk kazanıyor. Erhan Büyükakıncı, ileri düzeyde Fransızca ve İngilizce, orta düzeyde Rusça ve başlangıç düzeyinde Almanca biliyor.

Erhan Büyükakıncı, akademik çalışmalarının yanı sıra geleneksel sanatlarda tezhip ve minyatür alanlarına ilgi duymaya başlıyor ve 2005 yılında bu alanda da faaliyetlerine başlıyor. Tezhip eğitimine Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Enstitüsü bünyesindeki Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver Nakışhanesi’nde, minyatür eğitimine ise Yıldız Sarayı Geleneksel Sanatlar Merkezi’nde başlayarak sanatsal serüvenin ilk adımlarını atıyor. Erhan Büyükakıncı’nın bu serüveninde ki  eğitmenleri ise  Gülbün Mesara ile merhum Nusret Çolpan oluyor. Erhan Büyükakıncı sanatsal serüveninde ilk aşamayı tamamlamasının ardından bir seçim yapıyor ve tezhip alanında yoluna devam etme kararı alıyor. 2009 yılından itibaren yine Gülbün Mesara’nın hocalığı altındaki Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver Geleneksel Sanat Atölyesi’nde tezhip, çini ve taş boyama, şukûfe çalışmaları alanlarında uzmanlaşmak yanı sıra akkâse ve yazılı ebru dallarındaki eserleriyle de düzenlenen sergi çalışmalarına katkıda bulunmaya devam ediyor.

2007’de Amasya, 2008’de Konya, 2009’da Ege bölgesi (mezar taşları) ve 2010’da ise Mardin’deki mimari anıtların tezyini yorumlama çalışmalarına katılan Erhan Büyükakıncı, günümüzde de  Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver Sanat Atölyesi’nin Karaman ve Edirne konulu tezyini yorumlama projelerinde yer almaktadır. Yaptığı çalışmalarda özellikle geçmişten günümüze aktarılması gereken kültür mirasımızın reprodüksiyon ve restitüsyonuna dair olan eserlere yoğunlaşmaktadır ve bu çerçevede hat, tezhip ve ebru buluşması fikrini daha da geliştirmeyi arzulamaktadır. Bir bölümü kırılmış ya da kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin akademik bir zihniyetle tekrar yaşatılmasından hareketle restitüsyon araştırmalarına yoğunlaşmak hedefindedir.

Peki bu kadar mı? Hayır! Erhan Büyükakıncı savaş kuramları üzerine çalışmalarını yıllar sonra kitap haline getirmeye karar veriyor. Profesyonel ve alanında uzman bir kadro ile birlikte Savaş Kuramları isminde ilk kitabını çıkarıyor. Kitap derken aslında ansiklopedi demek çok daha doğru olacaktır. Çünkü burada ki araştırmalar, çalışmalar, incelemeler ve paylaşılan deneyimler gerçekten çok ama çok fazla. Savaş kuramları kitabını edindiğinizde ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

Erhan Büyükakıncı Kitapları İçin Tıklayın

Gelelim asıl konumuza. Vebarocco web tasarım stüdyosu olarak Erhan Büyükakıncı hocamızın web sitesi çalışmalarını üstlendik. Umuyoruz ki son yılların sanatkar ve akademik profesörlerinden Erhan Büyükakıncı hocamıza layık çalışmalar sergileyeceğiz. Sizleri de yakın zamanda faaliyete geçecek olan Erhan büyükakıncı sitelerini ziyaret etmeye davet ediyoruz. Çünkü Erhan büyükakıncı hocamız ebru kadar renkli birden fazla kimliğiyle insanı büyülüyor. Bize her şeyi değil bir şeyi yapmalısın diyen gelişim uzmanlarına inat, Erhan Büyükakıncı bizim için aynı anda farklı branşlarda nasıl başarı sağlana bilirin en açık kanıtı… Ondan öğrenilecek çok şey var. Savaş kuramlarında tarihi, Atölye Dem’de sanatı ve hocamızı yakından takip ettiğinizde hayata dair bir çok şeyi yeniden isimlendirmeniz mümkün.

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.