Web sitesi

Web sitesi

Web sitesi

Birçoğumuz web sitesi kullanıyor, hatta birçoğumuza web sitesi nedir diye sorulduğunda günlük hayattan örneklerle basit tanımlamalar içerisine giriyoruz. Lakin pek azımız ansiklopedik tanımını yapabiliriz ya da bir web sitesinin bileşenlerini sayabiliriz. Önce ansiklopedik tanım ile başlayalım. Web sitesi; web üzerindeki sayfaların kullanıcılarına, görsel işitsel ya da animasyon şeklinde bilgi aktarmasını sağlayan dokümasyon topluluğundan ibarettir. İnternet kullanıcıları ulaşmak istedikleri siteye HTTP ve HTTPS protokolleriyle ulaşırlar. Bu erişim için sadece bu protokollerin sağlanması yetmez ve bazı bileşenlerin de yerine getirilmiş olması gerekir. Bu bileşenler ise şu maddelerden oluşmaktadır;

* www (World Wide Web kelimelerinin baş harfleridir.)wigs com outlet wigs com outlet the wigs wigs com outlet the wigs cheap sex toys the wigs nfl pro shop cheap sex toys fiitg jersey the wigs nfl pro shop cheap sex toys cheap sex toys wigs com outlet

* alanadi ( Domain ismini simgeler)

* com ( Yani üst seviye alan adını simgeler.)

İşte tüm bu bileşenlerin ve protokollerin eksiksiz yerine getirilmesiyle kullanıcılarına hizmet vermeye başlar.

Bugün hepimiz yüzlerce site ziyaret ediyoruz. Fakat bundan yıllar önce durum böyle değildi. Peki nasıldı? Türkiye’de ilk web sitesi kullanımı nasıl gerçekleşmeye başlandı? İşte cevaplar… Web siteleri ilk olarak 1991 yılında gelişme göstermeye başladı. 30 Nisan 1993 yılına geldiğimizde ise; CERN tarafından, www ile internet kulacılarının kullanımına sunulmuş oldu. 12 Nisan 1993 yılında ise Ülkemizde ilk internet bağlantısı Ankara-Washington arasında sağladı. O günden bugüne internet ve dolayısıyla web sitesi önemini arttırarak günlük hayatımızın bir parçasını oluşturmaya devam etmektedir.

Yıl 2016 ve web siteleri artık işletmelerin ikinci ofisleri, önemli bir pazarlama aracı hatta en güçlü satış ekibidir. Aslında bakıldığında web siteleri artık bir ihtiyaç değil, olmazsa olmaz haline geldiler. Web sitesi bu denli önem arz ederken bu önemi bütünleyici bir diğer gerçek web sitesi tasarımı ve hatta web tasarım firması tercihinin doğru olmasıdır.

Tasarım yapılırken dikkat edilecek hususlar nelerdir inceleyelim. Öncelikle bir web sitesi tasarımı görsel olarak kullanıcıları cezp edici nitelikleri bünyesinde barındırıyor olmalıdır. Yani kullanıcı siteyi ziyaret ettiğinde, site gözüne hoş gelebilmeli ve dolayısıyla ziyaret süresi de buna paralel olarak artmalıdır. Sayfalar mümkün olabildiğince hızlı açılabilmelidir. Hızlı açılmayan sayfalar kullanıcıların sıkılmasına ve siteyi terk etmelerine neden olabilir. Sayfaların içerisindeki grafikler optimize edilerek en uygun şekilde kullanılabilmelidir. Web tasarımı yapılırken özetle bu konular önemli olsa da, siteyi yaptırmayı seçecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir kural vardır ki o da şudur; ‘ucuz web sitesi değil kaliteli ve kullanışlı web sitesi sahibi olmak’tır.

Önemli olan çok çalışmak değil, az ve öz çalışmaktır.!

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.